محسن نوشته

باز هم یک Worker Pool دیگه!
منتشر شده در: — Aug 25, 2019

توی این پست می خوام با YAWP و ایده های پشتش آشناتون کنم. YAWP از اول واژه های Yet Another Worker Pool گرفته شده و مبتنی بر تئوری احتمالات، تئوری صف و مباحث کنترل سیستم های حلقه بسته طراحی شده. البته من اصلا نمیخوام درگیر مباحث تئوری ماجرا بشم و تلاش میکنم اصول طراحی YAWP را خیلی ساده و به زبان برنامه نویسی بگم. طرحی که درباره اش توی پست قرار صحبت کنیم را به زبان Erlang نوشتم و توی محصولات مختلفی ازش استفاده کردم و تلاشم اینه که قابلیت های بیشتری بهش اضافه کنم. اگه شما هم تمایل داشتید میتونید ایده های پشت YAWP را با زبان برنامه نویسی مطلوبتون پیاده سازی کنید و بهم اطلاع بدید، تا ازش لذت ببریم!

یکی از ملزومات پروژه های مبتنی بر Actor Oriented Programming و Erlang که همیشه درگیرش میشیم Worker Pool هستش. واقعیت امر اینه که تا حالا مدل های مختلفی برای این منظور توسعه داده شده، اما هیچ کدوم واقعا مبتنی بر مدل علمی پیشرفته و قوی نیست. بنظر من یا توسعه دهندگانشون تسلطی به مباحث علمی ماجرا نداشتن یا صرفا یک پروژه دم دستی و بهتره بگم دانشجویی آماده کردن و یا اینکه توی بحران زمان راه حل ساده ای برای رسیدن به هدف انتخاب کردن و توی github‍‍ به اشتراک گذاشتن. ما به همه ی راهکارهای موجود احترام میزارم و معتقدیم همین اشتراک باعث شده نواقص موضوع در بیاد و ما بتونیم راه حل بهتری برای ماجرا داشته باشیم. شاید راه حل ارائه شده توی این پست و YAWP هم در آینده اصلاح بشه یا ایده باشه برای توسعه دهنده ی دیگری تا بتونه روش بهینه تری ارائه کنه.

یک نکته باید اینجا مطرح کنم، و اون اینه که خیلی ها معتقدن Erlang خیلی کنده و یا زبان قدیمی و مواردی از این دست! بنظر من Erlang زبان متفاوتیه (مثل همه زبان ها!) دلیلشم بخاطر هدفیه که تولید شده. اتفاقا بین همه زبان هایی که باهشون تجربه دارم Erlang به شدت راحت تره! Design Pattern ها و Concept ها توش محدودن و همین باعث میشه روش های که برای حل مسائل باهاش ارائه میشه فاصله زیادی توی Implementation از هم نداشته باشن. چیزی که باید دقت داشته باشیم اینه که با همه این خوبی ها اگه به مباحث علمی سیستم های توزیع شده و معماری EVM و سایر مباحث علمی مورد نیاز یک هدف تسلط نداشته کافی باشیم، به شدت راه حل ما برای یک مسئله کیفیت پایینی خواهد داشت و متعاقبا کارایی برنامه نوشته شده افت پیدا می کنه و ما انگشو به Erlang میچسپونیم!

خوب بریم سراغ موضوع پست! من با رویکرد Top-Down (از بالا به پایین) موضوع را تشریح میکنم و توی مسیر هرجا نیاز باشه توصیف بیشتری از ماجرا خواهیم داشت. خوب اگه بخوام خیلی ساده بگم ما دنبال Worker Poolی هستیم که چنتا ویژگی داشته باشه:

شکل زیر معماری YAWP برای رسیدن به این ویژگی ها را نمایش میده.

YAWP-arch

خوب حالا ببینیم مولفه هایی که توی شکل بالا نمایش داده شدن چی هستن و قراره چه کار انجام بدن:

yawp: اینترفیسی که لازم داریم تا Worker Pool را ایجاد و مدیریت کنیم و Taskها را به Worker ها تحویل بدیم در اختیارمون قرار میده. اگه بخواهیم Erlangی بررسی کنیم، توابعی ماژول yawp بهمون میده که عبارتند از:

SUP_pool: این بخش از YAWP وظیفه نظارت بر Worker های Pool را بعهده داره و اگه Worker دچار مرگ شد با استراتژی مشخصی دوباره زنده اش می کنه.

CTRL: این بخش وظیفه کنترل Pool را بعهده داره. بعنوان مثال تغییرات اندازه Pool توسط این مولفه مدیریت میشه.

MNTR: این مولفه YAWP آمارهای Workerها را جمع آوری و برای ارائه گزارش آماده میکنه.

BCN: این مولفه وظیفه تولید Beacon با نرخ ثابت را به عهده داره. اینکه Beacon چیه و چه کاربردی داره را جلوتر متوجه میشیم.

W_i: این مولفه هم Workerهای Pool را ارائه می کنه و در واقع کمک میکنه محاسبات مورد نیاز YAWP توی برنامه ای که ازش استفاده می کنه نفو‌ذ نکنه. اگه بخوام Erlangی بگم YAWP برای این منظور Behaviourی بنام gen_pool_worker در اختیار ما قرار میده و ما میتونیم با استفاده از این قابلیت Business هر Worker را مستقل از YAWP و قواعدش پیاده سازی کنیم.

تا اینجا به درک اجمالی از معماری YAWP رسیدیم و حالا وقتشه با ایده های اصلی YAWP آشنا بشیم. بهترین و پرکاربرد ترین مدلی که برای یک Process یا Actor میشه ازش استفاده کرد مدل Queue هست. این مدل با Actorهای Erlang بیشترین همونایی و دقت را داره اما وقتی با Proccess یا Thread سروکار داریم یکمقدار دقتش پایین میاد. هر Actor در ساده ترین شکلش از یک Queue و یک واحد پردازش که میتونیم Process یا Thread بهش بگیم ساخته میشه. ما توی Erlang به این دو بهمراه یه سری موارد دیگه Actor می گیم اما توی ادبیات تئوری صف به واحد پردازشی معمولا Server اتلاق میشه. شکل زیر تصوری از مدل Actor بهمون نشون میده.

yawp-queue

Taskها اجزای یک Load هست که برای انجام شدن توی صف Actor قرار میگیره و Actor بترتیب Taskها را بر میداره و پردازششون میکنه. جالب اینه که Actor هایی از جنس gen_server توی Erlang دقبقا همبن رفتار را دارند. حالا فرض کنیم بخواهیم با این مدل Worker Pool بسازیم. یک روش میتونه این باشه که همه Taskها تحویل یک Actor بشه و اون مثلا بصورت Round Robin به Workerها تحویل بده. پیاده سازی این ایده روی github موجود هست. ضعفی که این پیاده سازی داره اینه که سرعت برداشتن و Assign کردن Taskها محدوده و اگه اندازه Load زیاد باشه تعداد Taskهای زیادی توی Queue قرار میگیرن و منتظر Assign شدن می مونن! نتیجه میشه تاخیر انجام Taskها. البته اگه فرض کنیم زمانی که برای پردازش هر Task توی Workerها لازمه نسبت به زمان Assign کردن خیلی بیشتر باشه این ایده تا حدودی میتونه خوب کار کنه. میشه ایده های دیگه ای هم برای رفع چالش توی github یافت. بعنوان مثال: پروژه Toveri تلاش کرده راه حل متفاوتی ارائه کنه. ما هم توی محصولات مختلفی تا حالا ازش استفاده کردیم. Toveri برای ارسال Taskها از انتخاب Round Robin استفاده میکنه. اطلاعاتی که لازم داره را توی ETS نگهداری میکنه و هربار که میخواد Taskی را به Workerی تحویل بده نیاز داره یک Read و یک Write روی ETS انجام بده. برای اینکار وقتی اندازه Load زیاد میشه Toveri هزینه سنگینی باید پرداخت کنه. ضمن اینکه تحویل کار به یک Worker بدون اطلاع از شرایط Worker انجام میشه و بهتره Workerی که تعداد Taskهای کمتری توی صفش داره انتخاب شه.

اگه بیشتر بگردیم متوجه ایرادات روش های موجود می شیم. عمده این ایرادات عبارتند از:

حالا ببینیم YAWP چه راه حل هایی را برای مشکلات موجود استفاده میکنه. یکی از مهمترین نیازمندی ها YAWP اینه که از وضعیت Worker ها اطلاع جمع آوری کنه تا بتونه یک Task را به شایسته ترینشون تحویل بده و اینجوری زمان پردازش Load را کاهش بده. برای رسیدن به این هدف YAWP از ایده Beacon استفاده می کنه. Beacon درواقع یک Task سبک وزن هستش که وقتی تحویل Worker داده میشه فقط کافیه Worker تعداد Taskهای موجود در صفشو توش بروز کنه و بصورت cast (یعنی منتظر تصدیق دریافت نمی مونه) برای مولفه CTRL ارسال کنه. Beacon ها با نرخ ثابت مثلا هر ۲۰۰ میلی ثانیه ارسال میشن. شکل زیر کمک میکنه به درک بهتری برسیم:

yawp-beacon

زمانهایی که اندازه Load کمه Taskها با سرعت کمتری وارد Queue میشن. بنابراین بین دو Beacon متوالی Taskهای کمتری قرار میگیره اما وقتی اندازه Load افزایش پیدا می کنه بین دو Beacon متوالی تعداد بیشتری Task در صف قرار می گیره. بنابراین وقتی تعداد Taskهای یک Worker افزایش پیدا میکنه سرعت پردازش Beaconها کاهش پیدا میکنه. علاوه بر این اگه بعضی Taskهای تحویل شده به یک Worker زمان پردازش بیشتری مطالبه کنن باز هم روی زمان پردازش Beaconها اثر خواهد گذاشت. با این تفاسیر Beaconها معیاری برای اندازه گیری طول صف و شلوغ بودن Worker در اختیار YAWP قرار بدن. اگه حواسمون جمع باشه Beaconها با نرخ ثابت مثلا ۲۰۰ میلی ثانیه، تولید میشن اما تضمینی وجود نداره توسط Workerها با نرخ ثابت پردازش بشن. مثلا فرض کنیم فاصله دریافت Beaconهای یک Worker توسط CTRL حدود 400 میلی ثانیه طول بکشه. این یعنی اینکه بین دو Beacon متوالی Worker زمانی بیشتر از ۲۰۰ میلی ثانیه مشغول پردازش Taskها بوده. هر چه این زمان از بازه زمانی بین دو Beacon متوالی بیشتر باشه یعنی Worker بیشتر شلوغه و باید بهش کمتر Task تحویل بشه تا از شلوغ بودنش کاسته بشه.

از طرفی باید حواسمون هم باشه که سیستم بلاک نشه و نره توی حالتی که همه Workerها شلوغن و دیگه نمیتونیم Task تحویل بدیم. برای رفع این مشکل YAWP برای هر Worker یک شناس پذیرش Task محاسبه میکنه و توی زمانهای ثابتی این شانس را توی ETS به اشتراک میزاره، بعنوان مثال هر 200 میلی ثانیه! بنابراین توی هر ثانیه تنها پنج Write روی ETS اتفاق میفته. از طرفی هر Actorی که تابع do_task یا do_sync_task را صدا بزنه محتوای ETS را میتونه Read کنه. با روشن کردن read_concurrency روی ETS میتونیم موازی خواندن از ETS را روشن کنیم و کمک کنیم خواندن از ETS با بیشترین سرعت ممکن انجام بشه.

برگردیم به موضع شانس Workerها برای انتخاب شدن. گفتیم YAWP برای هر Worker با استفاده از Beacon یک شانس محاسبه می کنه. اگه فاصله بین دو Beacon متوالی که توسط یک Worker ارسال میشه بیشتر از فاصله زمانی ارسال دو Beacon متوالی باشه یعنی اون Worker شلوغ شده. علاوه بر این Workerها توی Beacon طول صفشونم اطلاع میدن. بنابراین مولفه CTRL هم میتونه از طول صف و هم از میزان زمانی شلوغ بودن هر Worker اطلاع کسب کنه. CTRL از این اطلاع برای ساختن CPD استفاده میکنه و توی دوره های زمانی مناسب این CPD را توی ETS بروز میکنه. نکته ای که باید بهش دقت کنیم اینه که شانس هر Worker در قبال وضعیت سایر Workerها سنجیده میشه و یک شانس نسبی محاسبه میشه!

وقتی یک Actor بخواد Taskی را به Pool تحویل بده ابتدا CPD را از ETS میخونه و یک الگوریتم بهینه را برای انتخاب بهترین Worker اجرا می کنه. اینجا باید دقت داشته باشیم که این هزینه را YAWP پرداخت نمیکنه بلکه Actorی که یکی از توابع do_task یا do_sync_task را فراخوانی کرده پرداخت میکنه!

شکل زیر کمک میکنه بحث بالا را بهتر درک کنیم. درواقع این شکل تصویری از یک سیستم کنترلی جلقه بسته را بما نشون میده و میتونیم ثابت کنیم که این سیستم در حالت steady state میتونه به نقطه پایداری همگرا بشه. من دیگه وارد این بحثاش نمیشم و اگه فرصت کنم در آینده فرمولاسون YAWP و مدل ریاضی شو جداگانه تشریح می کنم. حالا وقتش یکم با YAWP کار کنیم.

yawp-closed-loop

برای استفاده از YAWP لازمه Erlang 18+ ،Rebar3 و git روی سیستم شما نصب باشه. دستورات زیر YAWP را دریافت و اجراش میکنه:

1
2
3
4
cd /tmp
git clone https://github.com/mohsenmoqadam/YAWP.git
cd YAWP
make rel-dev && make console-dev

به همین سادگی! حالا دستورات زیر را روی REPL اجرا کنید تا یک Worker Pool با حداقل 16 عدد Worker ایجاد بشه.

1
2
3
4
rr(yawp).
Pool = #yawp_pool{name=my_pool, max_size=32, min_size=16, sui=200, bi=200, worker={yawp_gen_worker_test, start_link, [{'Ki', 'Vi'}]}}.
yawp:new(Pool).
observer:start().

آخرین دستور observer را برای شما باز می کنه و میتونید بصورت تصویری ببینید چه اتفاقی افتاده. شکل زیر عکسی از observer روی سیستم من هستش. اگه دقت کنید همه مولفه های YAWP ساخته شده.

yawp-observer

برای ایجاد یک Pool تنظیمات با استفاده از رکورد {}yawp_pool# اعلام میشه. این تنظیمات شامل ۶ مورد هست:

برای ارسالTaskها هم میتونیم مشابه دستورات زیر را روی REPL وارد کنیم:

1
2
yawp:do_task(my_pool, any_task).
yawp:do_sync_task(my_pool, any_task).

حواسمون باشه که any_task یک atom هستش و بجاش میتونه هر ترم Erlangی استفاده بشه. مهم اینه که این ترم برای Worker قابل درک باشه. اما برای معرفی یک Module بعنوان Worker باید از Behaviour مخصوصی که YAWP ارائه می کنه استفاده کنیم. روش استفاده از این Behaviour توی ماژول yawp_gen_worker_test که همراه پروژه قرارداره مشخص شده. سورس کد این ماژول در قطعه کد زیر نمایش داده شده:

 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
-module(yawp_gen_worker_test).

-behaviour(yawp_gen_worker).

%% API
-export([start_link/1]).

%% gen_server callbacks
-export([init/2,
     handle_call/3,
     handle_cast/2,
     handle_info/2,
     terminate/2,
     code_change/3,
     format_status/2]).

-include("yawp.hrl").
-define(SERVER, ?MODULE).

-record(state, {pool_name :: string()}).

%%%===================================================================
%%% API
%%%===================================================================

start_link(Confs) ->
  yawp_gen_worker:start_link(?MODULE, Confs, []).

%%%===================================================================
%%% yawp_gen_worker callbacks
%%%===================================================================

init(PoolName, _Args) ->
  process_flag(trap_exit, true),
  {ok, #state{pool_name = PoolName}}.

handle_call(_Task, _From, State) ->
  Reply = ok,
  {reply, Reply, State}.

handle_cast(_Task, State) ->
  %%timer:sleep(20),
  {noreply, State}.

handle_info(_Info, State) ->
  {noreply, State}.

terminate(_Reason, #state{pool_name = PoolName} = _State) ->
  ?YAWP_LOG_INFO("Worker ~p leaves pool: ~p", [self(), PoolName]),
  ok.

code_change(_OldVsn, State, _Extra) ->
  {ok, State}.

format_status(_Opt, Status) ->
  Status.

%%%===================================================================
%%% Internal functions
%%%===================================================================
اگه دقت کنیم متوجه خواهیم شد که دقیقا یک gen_server استاندارد OTP هستش و همه ی قواعد gen_server اینجا هم صادقه.

اگه توی استفاده از YAWP مشکلی مشاهده کردید خوشحال میشم با من درمیون بزارید.

پیروز باشید.